grządka balkonowa ze skrzynki po jabłkach z rosnącymi roślinami

Balkonowa grządka w skrzynce po jabłkach

Na balkonie możemy uprawiać niemal wszystko to, co w ogrodzie. Nikogo już nie dziwią pomidorki zwisające ze skrzynek, czy tuje w wysokich donicach. Są nawet specjalne miniaturowe drzewka owocowe (jabłonie, gruszki, brzoskwinie). Właściwie każda roślina, ktora nie buduje bardzo głębokiego systemu korzeniowego może być uprawiana w pojemnikach. Niektóre nawet to wolą i również w ogrodzie lepiej uprawiać je w doniczce, dzięki czemu łatwiej ochronimy je przed szkodnikami (np. sałata).

Do każdej rośliny trzeba dobrać odpowiedni pojemnik. Powinniśmy zapewnić roślinie odpowiednią ilość miejsca oraz drenaż, aby nadmiar wody swobodnie odpływał. Przy uprawie w pojemnikach trzeba też zadbać o dodatkowe dokarmianie, czyli nawożenie roślin. Im mniejszy pojemnik tym ziemia szybciej jałowieje i roślina nie ma skąd pobierać składników mineralnych. Przy złym nawożeniu roślina może przestać kwitnąć, nie zawiąże owoców, a nawet umrze.

Dlatego warto aby rośliny miały jak największe pojemniki, dzięki czemu będą mogły swobodnie się rozrastać. Do takich dużych donic możemy sadzić nawet kilka roślin. Należy jedynie pamiętać aby były to rośliny, które lubią swoje towarzystwo i mają na siebie dobry wpływ np: pomidory i bazylia.

Dla swoich nowalijek przygotowałam specjalną grządkę w skrzynce po jabłkach. Jest ona wystarczająco głęboka, aby móc w niej uprawiać rośliny korzeniowe (marchewkę i rzodkiewkę).

W skrzynce posadziłam w rządkach na zmianę rośliny, które rozrastają się na powierzchni (sałaty, buraki liściowe) i pod ziemią (rzodkiewki i marchewki).

Taka skrzynka już za kilka tygodni pięknie się zazieleni a w połowie maja powinnam zbierać pierwsze plony :).

Nadaje się ona również do uprawy ziół, małych pomidorków koktajlowych czy jadalnych kwiatów, które nie dość, że będą pięknie wyglądały na balkonie, to dodatkowo ozdobią wiosenne sałatki.

Jak zrobić taką skrzynkę ?

Bedziemy potrzebowali skrzynkę po jabłkach (jeżeli chcecie aby ładnie prezentowała się na balkonie można ją pomalować – u mnie wszystkie skrzynki są białe), kawałek nieprzemakalnej plandeki (do kupienia w sklepach ogrodniczych), gwoździe do przymocowania plandeki do skrzynki, keramzyt, ziemię i nasiona/sadzonki warzyw lub ziół.

  1. Skrzynkę wykładamy nieprzepuszczalną plandeką i przybijamy brzegi do skrzynki gwoździami. W mojej skrzynce nie będzie odpływu dla wody. Jednak będzie ona dość głęboka i wypełniona drenującym keramzytem, więc woda nie powinna zalewać korzeni.balkonowa grządka - skrzynka po jabłkach wyłożona niebieską plandeką
  2. Na dno wsypujemy 10-centymetrową warstwę drenującą. Może to być keramzyt, żwirek lub pokruszone cegły.balkonowa grządka - skrzynka po jabłkach wyłożona niebieską plandeką, wsypany keramzyt
  3. Na keramzyt wsypujemy ziemię. W swojej skrzyce wykorzystałam mieszankę ziemi do warzyw i pomidorów, pruchniczego podłoża Terra Humus oraz torfu odkwaszonego.balkonowa grządka - skrzynka po jabłkach i worki z ziemią
  4. W górną warstwę ziemi domieszałam dwie garści nawozu mineralnego do warzyw i pomidorów o składzie NPK 13-11-16. Nie jest to konieczne, ale akurat miałam resztkę z zeszłego roku więc dosypałam.balkonowa grządka w skrzynce po jabłkach wypełniona ziemią
  5. Podlewamy podłoże i czekamy aż woda dobrze wsiąknie w ziemię.balkonowa grządka w skrzynce po jabłkach - sadzenie i sianie roślin
  6. Wzdłuż jednego z boków skrzynki co 10-15 cm robimy rządki, w które wysiewamy nasiona. Jeżeli mamy gotową rozsadę np. sałaty możemy wsadzać pojedyńcze sadzonki w odległości ok 5 cm jedna od drugiej.

Najlepiej sadzić na przeniam rządek roślin liściastych i korzennych. Dzięki temy sałaty będą miały więcej miejsca na rozwój listków, a marchewki i rzodkiewki będa ładnie wiązały korzenie.

Po kilku tygodniach roślinki należy przerwać jeżeli będą rosły za gęsto.

Mam nadzieję, że sposoba Wam się pomysł na własną balkonową grządkę i zachęcę Was do rozpoczęcia swojej uprawy :).

Podobne wpisy

Podobał Ci się wpis? Podziel się na ...Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter