pomidorki koktajlowe różne odmiany i kolory

Siejemy pomidorki koktajlowe

W tym roku postanowiłam ograniczyć uprawę pomidorów do odmian koktajlowych. Zeszłorocznego doświadczenia z innymi odmianami niestety nie mogę zaliczyć do udanych. Mimo dużych donic pomidory nie kwitły i nie owocowały w zadowalającym stopniu. Pewnie trochę zaważyło moje zaniedbanie w ograniczaniu rozrastania się krzaczków, ale mimo to liczyłam na więcej niż kilka sztuk z całkiem dużych i dorodnych roślinek. Pomidorki koktajlowe owocowały dużo lepiej więc w tym roku dostaną dużo więcej miejsca.

pomidorki koktajlowe nasiona 6 odmian

Odmiany pomidorków jakie wybrałam to:

Pomidorki koktajlowe Tumbling Tom Red and Yellow

odmiana przeznaczona do uprawy w doniczkach i podwieszanych koszach. Osiąga 50 cm wysokości. Mam zamiar wsadzić je do podwieszanej donicy-worka, z której będą rosły „do góry nogami”.

Pomidorki koktajlowe arłowate MASKOTKA

odmiana samokończąca, czyli nie trzeba jej podcinać i obrywać bocznych pędów. Po prostu wsadzić i od czasu do czasu nawozić. Osiąga do 30 cm wysokości i świetnie czuje się na balkonach, a nawet w domu. Bardzo wcześnie owocuje i łatwo zawiązuje owoce. Ponieważ ma wiotkie łotygi nie nadaje się do palikowania. Najlepiej czuje się w wyższej doniczce, z której owoce i gałązki mogą zwisać.

Pomidorki koktajlowe czereśniowe IDYLL

odmiana wysoka, wymaga palikowania i dość dużych doniczek. Owocuje od końca lipca ale jest bardzo plenna i można zbierać pomidorki do końca października.

Pomidorki koktajlowe czereśniowe ILDI

kolejna bardzo plenna odmiana (nawet 150 owoców na jednym krzaczku). Owoce są żółte, wydłużone i bardzo słodkie. Tworzy olbrzymie grona po 50-80 owoców w każdym. Rośliny są wysokie, zwisające, samokończące.

Pomidorki koktajlowe KORALIK

odmiana wysoka, wymagająca palikowania i dość dużej doniczki. Tworzy grona po kilkanaście owoców. Odmiana samokończąca i odporna na choroby.

Pomidorki koktajlowe BALKONI RED

odmiana do uprawy w niedużych doniczkach i pojemnikach. Krzaczki malutkie, karłowe. Niestety są to nasiona F1 więc nie można ich zbierać na kolejny rok, ponieważ cechy rośliny macierzystej nie zostaną zachowane. Owoce są dość duże, zebrane w luźne grona. Odmiana bardzo ozdobna, można dać w prezencie owocujące sadzonki.

Pomidorki koktajlowe MIRABELL

odmiana przeznaczona do uprawy w gruncie (ale sadzonę dostałam więc u mnie będzie rosła w donicy). Rośliny rosną wysoko i są bardzo plenne. Podobnie jak ILDI, żółte owoce są skupione w grona, w których może być nawet kilkadziesiąt kwiatów a następnie owoców. Pomidorki są mniejsze niż w ILDI, bardziej okrągłe, przypominające mirabelki. Odmiana bardzo dekoracyjna w ogrodzie i na talerzu.

Pomidorki koktajlowe SUNGOLD

kolejny pomidorek koktajlowy, który dostałam w prezencie. Owoce są pomarańczowe i bardzo słodkie. Bardziej nadają się do sałatek i podjadania prosto z krzaczka niż jako dodatek do mięs (ze względu na słodycz). Wymaga palikowania lub prowadzeniu na sznurkach oraz ogławiania gdyż może rosnąć w nieskończoność.

Pomidorki koktajlowe BLACK CHERRY

i kolejny prezent :). Pomidorki koktajlowe BLACH CHERRY to odmiana o owocach koloru wiśniowego i niepowtarzalnym smaku. Są słodkie a jednocześnie wytrawne. Mają intensywnie pomidorowy aromat. Krzaczki mogą rosnąć w nieskończoność więc należy je ogłowić. Owocowanie jest dość późne (lipiec/sierpień) ale możemy się nimi cieszyć niemal do pierwszych przymrozków. Owoców jest nieco mniej już na innych krzaczkach więc będę miała tylko jedną donicę BLACH CHERRY i po sezonie ocenię czy nadaje się do uprawy balkonowej.

Wysiew:

Jako pierwsze wysiałam nasiona Tumbling Tom. Zrobiłam to już pod koniec lutego, ponieważ informacja na opakowaniu wskazywała ten miesiąc jako początek wysiewu, poza tym nie mogłam się już doczekać :). Niestety dwa razy przeżyłam rozczarowanie. Najpierw gdy zauważyłam, że w opakowaniu jest tylko 8 nasion (po cztery każdego koloru). OK, była informacja na opakowaniu, ale jakoś nie doczytałam. Cena w porównaniu z innymi odmianami była wyjątkowo wysoka (9,5 zł), więc nie zakładałam takiej niespodzianki. Drugie rozczarowanie – z 8 nasion wzeszły tylko cztery. Na szczęście po dwa z każdego koloru, ale muszę bardzo dbać o te siewki, żeby w przyszłym roku mieć własny zapas tych cennych nasion :).

Nasiona Tumbling Tom wysiałam najpierw na płatek kosmetyczny aby puściły kiełki.

pomidorki koktajlowe kiełkowanie nasion

 

Pierwsze kiełki pojawiły się po 3 dniach. Prawdopodobnie nie wszystkie nasiona wówczas wykiełkowały. Być może tu pojawił się mój błąd i za wcześnie przesadziłam je do ziemi.

Nasionka wsadziłam do doniczek zrobionych z rolek po papierze toaletowym (jak zrobić takie doniczki napiszę w osobnym poście).

doniczki z rokel po papierze toaletowym z kiełkującymi pomidorkami koktajlowymi

Roślinki wykiełkowały dość szybko. Już po 2 dniach od przesadzenia pojawiły się dwa pierwsze kiełki. Na kolejne musiałam poczekać jeszcze kilka dni, ale do dzisiaj nic więcej się nie pojawiło.

pomidorki koktajlowe Tumbling Tom młode siewki w doniczkach z papieru toaletowego

Resztę pomidordków wysiałam 2 marca (zgodnie z kalendarzem biodynamicznym – „dzień owocu”). Tym razem darowałam sobie wstępne kiełkowanie na płatkach kosmetycznych. W opakowaniach jest dużo więcej nasion, więc mogłę sobie pozwolić na późniejsze dosianie, jeżeli rezultaty będą podobne do Tumblinga.

Nasiona wysiałam bezpośrednio do rolek – po 4 sztuki w jednej. Chciałabym zostawić w każdej rolce po 2 roślinki, które za kilka tygodni rozsadzę. W zależności od tego ile nasion wykiełkuje – po tygodniu zostawię tylko dwie najmocniejsze roślinki.

pomidorki koktajlowe różne odmiany kiełkowanie w doniczkach z rolek z papieru toaletowego

 

Podobne wpisy

Podobał Ci się wpis? Podziel się na ...Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter